piątek, 8 maja 2020

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.




Czy wiesz, że... 
  • Historia zawodu bibliotekarza jest tak długa jak historia bibliotek, ale przez lata istniał on jedynie jako zajęcie, profesja i dopiero w XVIII wieku zaczął się krystalizować jako zawód.  O jego całkowitym ukształtowaniu można mówić dopiero w II połowie XIX wieku, o czym świadczy powstanie pierwszych organizacji zawodowych i szkół bibliotekarskich.  
  • W Polsce grupa zawodowa bibliotekarzy wykształciła się, podobnie jak w całej Europie, z pracowników bibliotek naukowych - wyższych uczelni lub bibliotek fundacyjnych i rodowych.
  • Ostatecznie pojęcie zawodu bibliotekarza utrwaliło się na ziemiach polskich w okresie międzywojennym.
  • Bibliotekarz od zawsze pełnił rolę strażnika i opiekuna książek. Następnie wraz z rozwojem funkcji udostępniania stał się dla czytelnika przewodnikiem.
  • Współczesny bibliotekarz musi się dobrze czuć w różnorodnych rolach. Powinien być badaczem, doradcą, planistą, menadżerem, nadzorcą, przywódcą, członkiem zespołu, osobą rozwiązującą problemy, nauczycielem i ciągłym uczniem.



Cytaty o bibliotekarzach:

Jedynym pośrednikiem między pisarzem i nieznanym czytelnikiem jest książka,
a powiernikiem tajemnych wzruszeń, zachwytów lub sprzeciwów –najczęściej bibliotekarz.
Józef Korpała

***
Mimo to ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania,na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć,takie jak „Czy tu jest pralnia?”,„Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, 
a na końcu się okazało, że to bliźniaki".
Terry Pratchett„Piekło pocztowe"

*** 
Zrobili cię bibliotekarzem [...]. Jesteś jak aptekarz, który lekarstwa i truciznę ma w ręku [...]. Książki są złe i dobre, i czytać je umieć trzeba [...]. Niejedna książka jako pomnik jest ważną, maluje czas, pojęcia, a przecież niezdrową być może do czytania [...],trzeba ją chować,
 ale wiedzieć komu dać czytać.
Józef Ignacy Kraszewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz