poniedziałek, 11 maja 2020

Niezwykłe biblioteki w Polsce i na świecie

W Norwegii książki rozwożono statkiem po trudno dostępnych fiordach, biblioteka w Kenii dysponowała wielbłądami, zaś w okresie międzywojennym w Kentucky działała biblioteka konna.
Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim biblioteki. Obecnie oferują one zupełnie inne zbiory niż jeszcze 10 czy 20 lat temu, znajdują się w zaskakujących miejscach (lotnisko, plaża, dworzec kolejowy), zachwycają architekturą i wystrojem wnętrz.

 

                Boeing 737-200 
     jako bibliosamolot w Meksyku





Ta niezwykła biblioteka, nazwana "Lot do Utopii", oferuje dostęp do symulatora lotów w kabinie załogi, książek drukowanych, audiobooków i 26 komputerów z książkami elektronicznymi. Wokół samolotu stworzono miejsce, gdzie organizowane są warsztaty, głośne czytanie i opowiadanie historii. Biblioteka jest czynna od wtorku do niedzieli, a jej usługi są całkowicie bezpłatne. Władze miasta Iztapalapa planują ustawienie kolejnych samolotów, które będą funkcjonowały jako bezpłatne biblioteki.


 Byeol-Madang Library w Seulu
 
 Bibliotekę w budynku galerii handlowej Starfield COEX Mall w Seulu otwarto w 2017 roku. Podczas modernizacji obiektu postawiono właśnie na książki i nie trafiły one do żadnego pozbawionego znaczenia zaułka, a zajęły centralne miejsce w Parnas Tower. Każdy kto tam się znajdzie, zobaczy olbrzymie wieże z półkami pełnymi książek i okalające je ruchome schody. Nie brakuje też miejsc siedzących i zacisznych zaułków, w których można zaszyć się z wypożyczoną książką. Biblioteka oferuje czytelnikom ponad 50 000 tytułów książek w różnych językach. Wypożyczanie nie wiąże się z żadnymi formalnościami – wystarczy wziąć książkę z półki, usiąść i czytać. Można poprosić obsługę biblioteki o pomoc w znalezieniu konkretnego tytułu lub skorzystać z komputerów i samodzielnie przeszukać bazę. Większość z dostępnych książek można pobrać też jako e-book. Wszystko, co oferuje biblioteka, jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Biblioteka końca świata

Za każdym razem, gdy słyszymy o końcu świata, pojawia się pytanie – co z naszym doczesnym dorobkiem literackim i kulturowym? Czy da się go choć w części ocalić? Tak, da się. W Norwegii, na Spitsbergenie, powstało World Arctic Archive, które ma w założeniu gromadzić cały piśmienniczy dorobek ludzkości. Archiwum, obsługiwane przez specjalistyczną firmę, mieści się w nieczynnej kopalni, przerobionej na schron atomowy, odporny na wszelkie kataklizmy – zarówno uczynione ręką ludzką, jak i siłami natury. Dla potrzeb projektu opracowano taśmę filmową, która w panujących tam warunkach może wytrzymać ponad 1000 lat, a do jej odczytu potrzebne jest tylko światło i lupa – nie trzeba się więc obawiać, że po wojnie nuklearnej nie będzie technologii potrzebnych do jej odczytu. Na taśmie mogą zostać naniesione teksty, dokumenty, zdjęcia oraz filmy. Materiały do zapisania może dostarczyć każdy – firma, instytucja czy też prywatna osoba. Zbiory zostaną zdigitalizowane i umieszczone na serwerze firmy, a następnie naświetlone na taśmę, która zostanie przetransportowana do archiwum na Spitsbergenie. 

 

Biblioteka Ostatniego Egzemplarza


Są takie książki na bibliotecznych półkach, które przez lata nie znajdują czytelników i zostają wycofane z księgozbioru. Jednak w jakimś momencie taka wycofana książka zaczyna być poszukiwana; nagle komuś potrzebna jest do pracy naukowej, ktoś chciałby wrócić do literatury sprzed lat. Tak powstała Biblioteka Ostatniego Egzemplarza, która obecnie liczy około 6500 pozycji. Do tego niezwykłego zbioru trafiają książki, które przede wszystkim są faktycznie ostatnimi egzemplarzami w skali wszystkich 38 filii MBP we Wrocławiu. Ale również takie, co do których istnieje przypuszczenie, że dany tytuł może wkrótce zniknąć z bibliotecznych półek z uwagi na znikomą ilość woluminów lub po prostu ich zły stan. Muszą to być pozycje niepowtarzalne i wartościowe pod względem merytorycznym. Kolekcja została udostępniona czytelnikom pod koniec 2018 roku. Wcześniej zbiory były przechowywane w piwnicach, do których dostęp mieli tylko bibliotekarze. Zbiór Biblioteki Ostatniego Egzemplarza ulokowany jest w filii nr 27 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.


Zapraszam także do odwiedzenia 10. najpiękniejszych bibliotek w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz