czwartek, 14 maja 2020

Niezwykłe zawody i zajęcia znanych pisarzy

Uznani pisarze mogą czasami liczyć na zaliczki od wydawnictw, a co mają robić debiutanci? Nie każdy ma rodzinny majątek, z którego może korzystać lub zamożnego współmałżonka, którego pensja pozwala utrzymać cały dom.  Zdecydowana większość wiązała koniec z końcem pracując w profesjach niekiedy dość dalekich od właściwych zainteresowań. Zobaczmy jakich. 


Juliusz Słowacki (1809–1849) – aplikant skarbowy i kurier dyplomatyczny. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Wileńskim pracował w Warszawie w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, po czym został zatrudniony w Biurze Dyplomatycznym powstańczego Rządu Narodowego (1831). W tym samym roku jako ich kurier dyplomatyczny udał się do Paryża i Londynu, rozpoczynając zarazem los emigranta.





Bolesław Prus (1847–1912) – guwerner, korepetytor, fotograf, uliczny mówca, ślusarz, wreszcie kasjer w banku. Dorywczo dorabiał sobie dziennikarstwem. Z czasem twórczość felietonistyczna i pisarska zaczęły mu przynosić znaczące dochody.





Jan Brzechwa (1898–1966) – adwokat, specjalista w dziedzinie prawa autorskiego. W wyuczonym zawodzie pracował równolegle do pracy literackiej. Z jego kompetencji korzystali m.in. prezesi Związku Literatów Polskich, Pen-Clubu i innych związków twórczych.







Stanisław Lem (1921–2006) – pomocnik mechanika, spawacz, lekarz. Zawody techniczne – w latach okupacji. Medycyna – studia przed i po wojnie. Ostatnich egzaminów nie zdawał, żeby w realiach stalinowskich uniknąć nakazu pracy na potrzeby wojska.




 Joanna Chmielewska  (1932–2013) – z zawodu architekt. Po studiach na Politechnice Warszawskiej pracowała m.in. w pracowni "Blok", w Energoprojekcie oraz Biurze Projektów "Stolica". Przyczyniła się do powstania np. "Domu Chłopa". Doświadczenia z firm projektowych wykorzystywała twórczo w powieściach, m.in. w "Lesiu".



Olga Tokarczuk  (1962) – psychoterapeutka. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, po studiach pracowała w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu. Pytana w wywiadach o wybór kierunku studiów, odpowiada, że psychologia to dla niej tajemna nauka. To poszukiwanie odpowiedzi na wszelkie ważne pytania: kim jestem, dlaczego jestem taka, jaka jestem, co to znaczy „ja” i co to znaczy „inni”?

Agatha Christie (1890-1976) - asystentka aptekarza.  Gdy w 1914 roku Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom, natychmiast zaciągnęła się do organizacji, która szkoliła kobiety i wysyłała je w charakterze pielęgniarek do szpitali wojskowych. Przez cztery lata pisarka pracowała w szpitalu w Torquay. Po dwóch pierwszych latach  zdobyła odpowiednie kwalifikacje i dostała pracę jako asystentka aptekarza, czyli swego rodzaju technik farmacji. Wiedza, którą wtedy zdobyła, przydała jej się wiele razy podczas pisania, a w jej powieściach często pojawiają się trucizny.


  
Arthur Conan Doyle (1859-1930) - twórca Sherlocka Holmesa z wykształcenia był lekarzem. Medycynę ukończył w Edynburgu i tam prowadził praktykę lekarską. W pewnym momencie doszedł do wniosku, że chce się skupić wyłącznie na pisaniu i zamknął praktykę lekarską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz