wtorek, 21 kwietnia 2020

110 rocznica śmierci Marka Twaina



Mark Twain (30.11.1835-21.04.1910) 
właściwie Samuel Langhorne Clemens
 amerykański pisarz i satyryk 



 Czy wiesz, że ...
    • pisarz urodził się w miejscowości Florida w stanie Missouri;
    • w wieku 12 lat, po śmierci ojca, rozpoczął pracę zarobkową;
    • pracował w drukarni, następnie został pilotem parostatków na rzece Missisipi, zarabiał jako górnik w kopalni wydobycia srebra w Nevadzie i poszukiwacz złota            w Kalifornii, próbował też swoich sił jako dziennikarz;
    • debiutował opowiadaniem O sławnej skaczącej żabie z Calaveras, które przyniosło mu sławę;
    • jego przydomek pochodzi z okresu, gdy był pilotem parostatków – mark twain to okrzyk stosowany wówczas na parostatkach, a oznaczający: “zaznacz dwa”, w tym rozumieniu – chodziło o zaznaczenie dwóch sążni głębokości;
    • w dniu jego narodzin i śmierci pojawiła się na niebie Kometa Halley’a. Pisarz przewidział to rok wcześniej, wypowiadając słowa: „Przyszedłem na ten świat                 z kometą Halleya i w następnym roku opuszczę go wraz z nią”,
    • zmarł w miejscowości Redding w stanie Connecticut;
       
    Najbardziej znane powieści Marka Twaina: 
      


    Przygody Tomka Sawyera (1876, pierwsze wydanie polskie 1901)

    Akcja utworu rozgrywa się w miasteczku St. Petersburg. Główny bohater – Tomek Sawyer, jest sierotą, mieszkającą z ciotką, przyrodnim bratem i kuzynką. Chłopiec przeżywa wiele przygód, każdego dnia pakuje się w nowe tarapaty. W powieści pisarz pokazuje współczesne życie mieszkańców miasteczka oraz ich obyczajowość.




    Kontynuacją książki "Przygody Tomka Sawyera" są Przygody Hucka (1884, pierwsze  wydanie polskie 1899). 
    Bohaterem pierwszoplanowym staje się przyjaciel Tomka – Huckleberry Finn, zaś postać Tomka Sawyera schodzi na plan drugi. Przygody Hucka Finna to jedna z tych szczególnych książek, które zawsze wspomina się z uśmiechem. Beztroscy bohaterowie przenoszą nas w inną rzeczywistość, porywają nas ich awanturnicze przygody, radość i fantazja. 

      
    Królewicz i żebrak (1882, pierwsze wydanie polskie 1899)
     
    Akcja powieści rozgrywa się w szesnastowiecznym Londynie. Pewnego jesiennego dnia w jednej z biednych rodzin urodził się chłopiec – Tomek Canty. W tym samym czasie na królewskim dworze także urodził się chłopiec - królewicz Edward Tudor. Obaj byli do siebie podobni jak dwie krople wody.
    Osią powieści jest nieoczekiwana zamiana miejsc obu bohaterów – książę trafia do domu złodzieja, a żebrak – na królewski tron. Kłopoty i perypetie, jakie wynikły z tej sytuacji, poruszają serca i umysły kolejnych pokoleń czytelników. 


    Jankes na dworze króla Artura (1889, pierwsze wydanie polskie 1936)
     

    Na skutek tragicznego wypadku tajemnicze moce przenoszą Amerykanina Hanka Martina, z zawodu kowala, na dwór legendarnego króla Artura. Z miejsca popada w tarapaty. Uwięziony przez sir Sagramora zostaje uznany za ludożercę i wtrącony do lochu, gdzie oczekuje na wykonanie wyroku śmierci. Hank nie byłby jednak sobą ani tym bardziej sprytnym Jankesem, gdyby nie próbował wyjść cało z tarapatów. Szybko wkrada się w łaski króla i zostaje pasowany na rycerza. Naraża się jednak porywczemu sir Lancelotowi.

      
    Pod gołym niebem (1872)
     

    Autobiograficzna powieść Twaina, która zabiera nas na Dziki Zachód drugiej połowy XIX wieku, gdzie główny bohater spędza siedem lat.
    Fikcja splata się tu z realistycznymi opisami. Kopalnie srebra i złota w Nevadzie, panorama słabo zaludnionych i niemal nietkniętych przez cywilizację prerii i lasów Zachodu,  rewolwerowcy, piraci, wytrwali traperzy – wszystko to naszkicowane pełnym ostrego, kpiarskiego dowcipu językiem tworzy barwną historię.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz